Dokumentacja trigoCMS!

ver. 1.4.0
« Wróć

Zarządzanie artykułami

Strona główna komponentu Artykułów zawiera listę artykułów posortowanych według pozycji oraz kategorii.

Lista artykułów zawiera podstawowe dane na temat danego artykułu, takie jak tytuł, kategorię w której się on znajduje, datę opublikowania czy porządek na liście w danej kategorii.

Zarządzanie artykułami trigoCMS

Górny pasek komponentu zawiera:

 • Listę kategorii, dzięki której możesz zobaczyć wszystkie artykuły w niej zawarte, wystarczy, że rozwiniesz listę i wybierzesz kategorię, która Cię interesuje.
 • Przycisk dodawania nowego artykułu.
 • Rozwijaną listę opcji zaznaczonych artykułów.
 • Rozwijaną listę miejsc, do których możesz przejść w komponencie Artykułów.
 • Przycisk Pomocy, który prowadzi do pomocy na temat komponentu Artykułów.

Aby dodać artykuł, kliknij na przycisk "Dodaj". Po kliknięciu w przycisk, aplikacja doda pusty artykuł i przekieruje Cię na stronę jego edycji. Pamiętaj, że gdy opuścisz teraz tą stronę nie zapisując zmian, do tego artykułu nie będziesz miał powrotu ponieważ jest to tymczasowy artykuł, który zostanie automatycznie usunięty, gdy go nie zapiszesz i wyjdziesz z jego edycji.

Zarządzanie artykułami trigoCMS

Aby móc go później edytować musisz podać jego Tytuł oraz Treść główną. Tylko te dwie dane są wymagane by móc zapisać artykuł.

Dodatkowo, aby dodać artykuł, musisz mieć stworzoną conajmniej jedną kategorię artykułów.

Przycisk "Zapisz" zapisze artykuł i przejdzie do poprzedniej strony. Kliknięcie na "Zastosuj" zapisze artykułw tle pozostając na stronie edyji. Jeśli Twoja strona jest wielojęzyczna, obok przycisku "Zastosuj" znajdzie się przycisk rozwijanej listy, dzięki niemu rozwiniesz listę przycisków, a każdy z nich zapisuje artykuł i przekierowuje na edycję tego samego artykułu ale w wybranym języku, na przykład angielskim.

Każdy artukuł musi być przypisany do kategorii. Lista kategorii znaduje się po prawej stronie pola tytułu.

Po prawej stronie edytora znajdują się opcje danego artykułu. By rozwinąć dane opcje wystarczy, że klikniesz w pasek tytułu danej grupy opcji.

W parametrach artykułu możesz zdefiniować wyświetlanie oraz inne zaawansowane opcje artykułu.

 • Alias - Alias to tekst, który pojawia się w części adresu URL. Dzięki niemu wyszukiwarki internetowe lepiej indeksują naszą stronę. Alias jest generowany automatycznie z tytułu artykułu, ale również możesz go podać samemu. Alias może zawierać tylko znaki alfabetu angielskiego - małe litery, cyfry oraz myślnik. Wszystkie inne znaki zostaną zastąpione swoimi odpowiednikami. Np.: http://domena.pl/kategoria-publikacji/alias-artykulu.html
 • Widoczny - Definiuje, czy artykuł ma być widoczny na stronie.
 • Bezwzględny adres URL - Jeśli dany artykuł jest podpięty bezpośrednio pod zakładkę Menu, możesz ustawić by adres do tego artykułu był bezwzględny, w tedy adres do artykułu będzie wyglądał w ten sposób:  http://domena.pl/alias-artykulu.html zamiast tak:  http://domena.pl/kategoria-publikacji/alias-artykulu.html
 • Pokaż tytuł - Definiuje czy pokazywać tytuł artykułu.
 • Tytuł jako łącze - Definiuje, czy tytuły artykułów mają być klikalne i czy mają prowadzić do tego artykułu.
 • Nazwa autora - Definiuje, czy pod artykułem ma być pokazana nazwa autora artykułu.
 • Data i czas stworzenia - Definiuje, czy pokazana ma być data dodania artykułu pod jego treścią.
 • Data i czas modyfikacji - Definiuje, czy pokazana ma być data modyfikacji artykułu pod jego treścią.
 • Autor - Pokazuje autora artykułu.
 • Stworzony - Data stworzenia artykułu. Kliknięcie w ikonkę po prawej stronie dady otworzy kalendarz z możliwością zmiany tej daty.
 • Poprawiony - Data ostatniej modyfikacji artykułu. Kliknięcie w ikonkę po prawej stronie dady otworzy kalendarz z możliwością zmiany tej daty.

 

Zakładka Metadane zawiera trzy pola tekstowe.

Tytuł strony na pasku przeglądarki jest to tekst, który pokaże się w pasku tytułowym przeglądarki. Jeśli nie podasz w tym polu nic, domyślnie w pasku tytułowym przeglądarki pojawi się Tytuł artykułu. 

Opis META jest to opis, który pojawi się w tagu META opisującym treść danego artykułu. Im bardziej trafny opis tego, co znajduje się na stronie tym wyżej będzie ta podstrona znajdowała się w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe META służą podobnie jak opis, lepszemu pozycjonowaniu danej podstrony. W tym polu należy wpisać od 2 do 6 słów kluczowych opisujących daną podstronę (to co się na niej znajduje) oddzielając je przecinkami. Słowa kluczowe wpisujemy z małych liter.

 

Zakładka Historia zawiera listę elementów Historii danego artykułu, z informacją jaki użytkownik kiedy uaktualnił dany artykuł. Dzięki tej zakładce, możesz przywrócić treść artykuł sprzed nawet miesiąca.

Przycisk "Odśwież" odświeża listę historii artykułu w locie (bez przeładowania strony). Czerwony przycisk usuwa dany element z historii, a niebieski utwiera okno z podglądem treści publikacji z danego dnia z możliwością przywrócenia za pomocą przycisku "Przywróć".

Przywrócenie artykułu z historii

 

 

Główne zakładki zawierają:

 • Wprowadzenie - Widoczne na stronie kategorii, w liście artykułów.
 • Treść główna - Widoczna na stronie artykułu.
 • Zdjęcia - Zawiera listę zdjęć pokazywanych pod artykułem w formie galerii.
 • Pliki - Zawiera listę plików pokazywanych w formie listy do pobrania pod artykułem.
 • Facebook - Umożliwia opublikowanie danego artykułu na Facebooku. (przejdź do: Integracja trigoCMS z platforą Facebook)

 

Zakładka Facebook umożliwia Ci publikowanie swoich artykułów na Facebooku za pomocą jednego kliknięcia. Aby móc dodać publikację do Facebooka, konieczne jest stworzenie aplikacji na Facebooku. Po jej stworzeniu podajemy jej ID oraz klucze w ustawieniach Facebooka w głównych ustawieniach CMS-a. Teraz wystarczy się zalogować na swoje konto Facebook, w tym celu wystarczy, że klikniesz na przycisk "Zaloguj się" widniejący w zakładce Facebook. Jeśli się już zalogujesz, w zakładce tej zobaczysz opcje udostępnienia treści na Facebooka.

Logowanie do Facebooka trigoCMS

Podczas publikowania artykułu na Facebooku wymagane jest podanie jego wprowadzenia. Pojawia się ono obok zdjęcia artykułu.

Dodatkowe pola publikowania artykułu to:

 • Nagłówek - Nagłówek pojawi się nad wstępem artykułu na Facebooku. Maksymalna długość wstępu może wynosić maksymalnie 250 znaków.
 • Obrazek - Pole to umożliwia Ci podanie innego zdjęcia do artykułu, jeśli dany artykuł nie posiada głównego zdjęcia. Zdjęcie możesz wybrać za pomocą Managera Plików. Jeśli nie wybierzesz zdjęcia w tym miejscu, a artykuł posiada swoje główne zdjęcie, to główne zdjęcie będzie wzięte jako zdjęcie artykułu pokazanego na Facebooku.

Publikowanie artykułu na Facebooku trigocms

Aby opublikować artykuł kliknij "Opublikuj". Jeśli opublikujesz artykuł, a później zmienisz jego treść lub wstęp, możesz go opublikować jeszcze raz. W tym celu ponownie kliknij na przycisk "Opublikuj". Pamiętaj tylko, że ponowne opublikowanie sprawi, że poprzednia wersja artykułu zostanie usunięta z Facebooka a dopiero po usunięciu starej nowa zostanie dodana.

Możesz też usunąć publikację z Facebooka, wystarczy, że klikniesz na przycisk "Usuń", a dany artykuł zostanie usunięty z Facebooka.

 

Uwaga! - Zdjęcia artykułów publikowanych na Facebooku to dość dziwna zależność, którą stworzyli twórcy Facebooka i warto ją poznać, by nie dziwić się, gdy coś będzie działać nie po naszej myśli.

Facebook współdziała z protokołem OpenGraph. Dzięki temu protokołowi możemy pokazać na stronie w sekcji HEAD (niewidocznej dla zwykłego użytkownika) informacje na temat danej podstrony, na przykład tytuł strony, adres URL czy obrazek danej podstrony.

Gdy publikujemy treść na Facebooku za pomocą trigoCMS!, Facebook sprawdza, czy użytkownik podał zdjęcie do obrazka. Jeśli nie podał, to na stronie tego artykułu będzie szukał znaczników protokołu OpenGraph i obrazek artykułu weźmie z danych, które ten protokół udostępnia. Ale jeśli nie będzie zdefiniowany obrazek, lub znaczników tego protokołu w ogóle nie ma, Facebook pobierze obrazek ze strony, który uważa za najbardziej odpowiedni - w wielu przypadkach jest to zupełnie losowe zdjęcie znajdujące się na stronie.

Podczas publikowania tego typu treści na Facebooku wymagane jest by podać zdjęcie do tej treści, dlatego też Facebook za wszelką cenę stara się znaleźć jakiekolwiek zdjęcie na stronie, gdy użytkownik nie poda tego zdjęcia sam.

Czy ten artykuł był dla Ciebie użyteczny?