Dokumentacja trigoCMS!

ver. 1.4.0
« Wróć

Integracja trigoCMS! z platformą Facebook

Możesz pobrać ten artykuł w formie PDF!

System zarządzania treścią

 

trigoCMS! daje Ci możliwość integracji z platformą Facebook, dzięki czemu możesz publikować artykuły jednocześnie na swojej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

Aby wykonać integrację, musisz mieć stworzone konto, na których chcesz publikować dane artykuły.

Gdy masz już stworzone konto, czas stworzyć aplikację. Wejdź na adres https://developers.facebook.com/ i wejdź w zakładkę "Apps" widniejącą w górnym menu strony.

Integracja z Facebookiem

Na stronie aplikacji kliknij w przycisk "Create New App".

Integracja z Facebookiem

Pojawi się okienko z możliwością podania podstawowych danych na temat aplikacji.

Integracja z Facebookiem

W formularzu podaj:

  1. App Name - Nazwę aplikacji - Nazwa aplikacji nie może zawierać więcej niż 32 znaki i minimalnie 3 znaki. Facebook przestrzega, by nazwa aplikacji nie łamała żadnych praw ani nie była znakiem zastrzeżonym ponieważ będą zmuszeni usunąć daną aplikację. Jeśli obok nazwy pojawi się czerwone słowo "failed" oznacza to, że musisz zmienić nazwę bo ta jest już zarejestrowana lub błędna.
  2. App Namespace - Przestrzeń nazw aplikacji - To pole jest opcjonalne i nie musisz go podawać. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem zaawansowanym wypełnij to pole po przeczytaniu notki informacyjnej Facebooka.
  3. App Category - Wybierz kategorię - Wybierz z listy rozwijanej kategorię, do której należeć będzie Twoja aplikacja. Domyślnie możesz wybrać kategorię "Aplikacje dla stron".
  4. Web Hosting - To pole pozostaw odznaczone, chyba, że jesteś użytkownikiem zaawansowanym.

Integracja z Facebookiem

Po wypełnieniu formularza kliknij "Kontynuuj".

Integracja z Facebookiem

W następnym oknie musisz przepisać kod z obrazka w celach bezpieczeństwa. Jeśli nie będziesz w stanie odczytać liter, kliknij na jedną z opcji widniejących poniżej obrazka.

Po wpisaniu kodu zabezpieczającego kliknij "Kontynuuj", zostaniesz teraz przekierowany na stronę edycji szczegółów aplikacji.

Integracja z Facebookiem

Strona ta zawiera podstawowe informacje o aplikacji. Najważniejszymi informacjami są klucze aplikacji: App ID oraz App Secret. Są to odpowiednio Klucz ID Aplikacji oraz Tajny Klucz Aplikacji. Obydwa klucze są generowane losowo i są unikalne dla każdej aplikacji na Facebooku.

Aby móc publikować dane na Facebooku, musimy wyłączyć tryb Piaskownicy, który automatycznie jest włączony. W polu "Tryb "piaskownicy"" zaznaczamy opcję "Zablokowana".

Teraz musisz podać adres URL strony, na której będziesz korzystał z aplikacji do publikowania artykułów na Facebooku. Aby to zrobić kliknij w zakładkę "Aplikacja na Facebooku", po jej rozwinięciu podaj w polu "Canvas URL" adres URL do strony, np. http://mojadomena.pl/ pamiętając o protokole HTTP przed domeną. Drugie pole również jest wymagane, tym razem jednak podajemy adres do strony z protokołem HTTPS, np. https://mojadomena.pl/. Pamiętaj, by każdy adres kończył się ukośnikiem.

Po podaniu danych kliknij na przycisk "Zapisz zmiany" widoczny na samym dole formularza.

To na tyle, aplikacja została stworzona. Jeśli wszystko poszło dobrze, zostaniesz poinformowany wiadomości o treści:
"Changes saved. Note that your changes may take several minutes to propagate to all servers."
która pokaże się na samej górze formularza. Każdy jeden błąd również zostanie pokazany w tym okienku i będziesz musiał go poprawić.

 

 

Teraz przyszedł czas na integrację aplikacji Facebooka z naszą stroną. Wejdź teraz do zaplecza trigoCMS! a następnie Zarządzanie -> Ustawiena -> Facebook. W formularzu widnieją 3 pola.

Integracja z Facebookiem

W pierwszym podaj ID użytkownika, na którym stworzyłeś aplikację lub nazwę tego użytkownika. Aby pobrać nazwę użytkownika wejdź na stronę Facebooka (wymagane jest zalogowanie się) a następnie kliknij w przycisk z nazwą użytkownika widniejący po prawej stronie pola wyszukiwania na samej górze strony. Teraz możesz skopiować nazwę uzytkownika z adresu URL, która znajduje się po ukośniku: https://www.facebook.com/nazwa.uzytkownika.

W pozostałych dwóch polach podaj odpowiednio ID aplikacji oraz Tajny Klucz Aplikacji, widniejące na stronie aplikacji. Aby się tam dostać wejdź na stronę https://developers.facebook.com/, następnie wybierz zakładkę "Apps" i z listy po lewej stronie wybierz swoją aplikację po czym kliknij przycisk "Edytuj aplikację". Klucze znajdują się bezpośrednio pod nazwą aplikacji.

Po podaniu danych zapisz ustawienia.

Teraz możesz przejść do edycji artykułu. Przejdź do zakładki "Facebook" a następnie kliknij w przycisk "Zaloguj się".

Integracja z Facebookiem

Jeśli przycisku nie ma, to znaczy, że nie podałeś danych aplikacji w ustawieniach.

Integracja z Facebookiem

Po kliknięciu w przycisk zostaniesz przekierowany na stronę Facebooka i zostaniesz zapytany o kilka kwestii bezpieczeństwa związanych z udostępnianiem treści z zewnętrznej strony za pomocą aplikacji na Facebooku. Aby możliwe było udostępnianie artykułów na Facebooku ważne jest by wyrazić zgodę na wszystkie pytania. Aplikacja potrzebuje dostęp do czytania i tworzenia notatek na Facebooku, do Aktualności oraz listy znajomych. Pamiętaj, że aplikacja będzie publikowała wpisy w Twoim imieniu, to uprawnienie też musisz zaakceptować.

Po zaakceptowaniu wszystkich uprawnień zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę edycji artykułu, gdzie będziesz mógł już dodawać artykuły do Facebooka.

Akceptacja uprawnień odbywa się tylko za pierwszym logowaniem. Facebook zapamiętuje te ustawienia i za każdym następnym razem, gdy będziesz się logował za pomocą przycisku logowania, automatycznie Facebook zalogouje Cię i przekieruje na strone edycji artykułu.

Pamiętaj, że takie logowanie automatyczne działa tylko w tedy, gdy jesteś zalogowany na Facebooku na konto, na którym stworzona jest aplikacja. Jeśli nie będziesz zalogowany na Facebooku, to po kliknięciu na przycisk "Zaloguj się" w zakładce Facebook zostaniesz poproszony o zalogowanie się na konto Facebooka za pomocą Loginu i Hasła, a dopiero po tym zostaniesz zalogowany na stronie i będziesz mógł udostępniać treści na Facebooku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie użyteczny?
Ostatnia modyfikacja: 11 Październik, 2013